تبلیغات
پــایــــگـاه خبــــــری همـــــراه رهبــــــــــر0834 - گلایه کارگران سرپل‌ذهابی از یک وعده؛ اشتغال‌زایی زلزله برای غیربومی‌ها!

پــایــــگـاه خبــــــری همـــــراه رهبــــــــــر0834
 
اطلاع رسانی دقیق وشفاف.اخبار،وقایع وحاشیه های جذاب

گلایه کارگران سرپل‌ذهابی از یک وعده؛

اشتغال‌زایی زلزله برای غیربومی‌ها

پایگاه خبری تحلیلی همراه رهبر:

کارگران سرپل ذهابی با بکارگیری نیروهای غیربومی در بازسازی مناطق زلزله زده از وعده استفاده از نیروهای بومی در این کار ناامید شده و گلایه مندند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد جامعه کارگری درسرپل ذهاب، همواره با چالش های بسیاری روبه رو بوده و با وجود پیگیری ها و اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات این قشر از شهرستان از سوی مسئولین دستگاه های اجرایی، اما همچنان مشکلات و گرفتاری های جامعه کارگری به قوت خود باقی است.

با رخداد زلزله 7 و 3 دهم ریشتری زلزله آبان ماه سال گذشته در سرپل ذهاب، آسیب جدی به زیرساخت ها، تاسیسات، مدارس، بیمارستان و دیگر اماکن تجاری و مسکونی وارد شد و ویرانی بسیاری برجای گذاشته است. در این میان قشرعظیمی ازکارگران این شهرستان خانه هایشان تخریب شده و یا مستاجر هستند که برای بازگشت به چرخه زندگی خود نیازمند توجه ویژه از لحاظ مالی هستند و این جز تدبیر و اندیشه خاص مسئولین سرپل ذهاب و استان کرمانشاه محقق نخواهد شد.

با پرداخت تسهیلات بازسازی هم ساخت‌وسازها رونق بیشتری گرفت و امید بود این بازسازی زمینه اشتغال بومی را ایجاد کند. اما حالا که کار رونق گرفته، شاهد فعالیت تعداد زیادی از نیروهای غیربومی در منطقه هستیم.

بکارگیری مهندسین و کارگران غیر بومی برای بازسازی شهر سرپل ذهاب

یک مهندس عمران سرپل ذهابی اظهار داشت: امید داشتم در زمان بازسازی واحدهای مسکونی شغلی، هرچند سطح پایین، برای خود پیدا کنم و حداقل در ساختمان‌هایی که تعمیر دارند به عنوان مهندس مشغول به فعالیت شوم، اما کسی از نیروهای بومی و به‌ویژه تازه‌کار در این مناطق استفاده نمی‌کند.

وی ادامه داد: پیمانکاران و مهندسان شناخته شده که بسیاری از آن‌ها از خارج از استان آمده‌اند بیشتر به کار گرفته می‌شوند و جایی برای نیروی کار بومی نمی‌ماند.

برخی دیگر از کارگران می گویند: هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه از نخستین روزهای شروع بازسازی بر استفاده از نیروی کار(کارگران)، مهندسان و پیمانکاران بومی و همچنین استفاده از مصالح تولید داخل شهرستان سرپل ذهاب و کرمانشاه تاکید داشت، اما متاسفانه آنچه که در بازسازی پیش می رود گویای این حقیقت است که کارگران غیر بومی در ساخت و ساز هر واحد مسکونی مشغول به کار هستند و تعداد کثیری افراد غیربومی در شهرستان مشغول به کار شدند. این درحالیست که کارگران این منطقه به شدت نیازمند شغل و درآمدند تا زندگی زلزله‌زده خود را از آب و گل بیرون بکشند.

به جهت اهمیت این موضوع خبرنگار بازی دراز به سراغ جمعی از مسئولین مربوطه رفته وخواسته ها و مطالبات کارگران و پیمانکاران بومی منطقه را نیز با صاحب نظران مورد بحث و گفتگو قرار داده است.

تاکید فرماندار بر بکارگیری نیروهای بومی

محبت جمالی نیا، فرماندار سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: بحث بسیار مهمی که برایمان در اولویت قرار دارد و باید برای آن تلاش کنیم موضوع اشتغال است که در همین راستا برای واحدهای تولیدی راکد که در شهرک صنعتی و یا سطح شهر به علت زلزله تخریب و یا رها شده اند برنامه خواهیم داشت و تلاشمان این است این واحدها را فعال کنیم.

وی افزود: باید در راستای گسترش اشتغال از طریق به کارگیری نیروهای بومی و تامین مصالح از شرکت های تولیدی استان کرمانشاه در چرخه بازسازی ، اهتمام ویژه ای شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: با توجه به نرخ بیکاری در استان کرمانشاه و مشکلات پس از زلزله در سرپل ذهاب ، لازم است با برنامه ریزی صورت گرفته بین بنیاد مسکن و شرکت های تولیدی ، نسبت به رونق کسب و کار اقدام شود و از نیروهای کار بومی در امر ساخت و ساز استفاده گردد.

معاون پشتیبانی و جانشین ستاد بازسازی کرمانشاه نیز در ادامه با ما گفت: 12 ستاد معین در شهرستان های آسیب دیده سرپل ذهاب در حال فعالیتند و آمادگی دارند در راستای ایجاد زمینه عرضه و فروش مصالح شرکت های تولیدی بومی نهایت همکاری را با آن ها داشته باشند.

نوشته شده در تاریخ 1397/02/13 توسط بچه های حزب الله... ایمیل hr0832@chmail.ir